CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO
1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
PULSAREN 20, 20 mg, tabletki powlekane
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
Pulsaren 20
Jedna tabletka zawiera 20 mg chinaprylu (w postaci chlorowodorku chinaprylu). Substancja pomocnicza o znanym działaniu:
Jedna tabletka zawiera 145,5 mg laktozy jednowodnej.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA
Tabletka powlekana
Pulsaren 20
Białe, podłużne, obustronnie wypukłe tabletki powlekane, z linią podziału po jednej stronie, bez plam i wykruszeń.
Tabletkę można podzielić na równe dawki.
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1. Wskazania do stosowania
Nadciśnienie tętnicze samoistne
Chinapryl jest wskazany w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Chinapryl jest skuteczny upacjentów z nadciśnieniem tętniczym w monoterapii jak również w skojarzeniu z lekamimoczopędnymi z grupy tiazydów i lekami beta-adrenolitycznymi (patrz punkty 4.3, 4.4, 4.5 i
5.1).
Zastoinowa niewydolność mięśnia sercowego
Chinapryl jest skuteczny w leczeniu zastoinowej niewydolności serca, podawany w skojarzeniuz lekami moczopędnymi i (lub) glikozydami naparstnicy.
4.2. Dawkowanie i sposób podawania
Nadciśnienie tętnicze samoistne
Monoterapia:
Zalecana dawka początkowa chinaprylu u pacjentów nieprzyjmujących leków moczopędnych wynosi10 mg lub 20 mg na dobę. W zależności od skuteczności leczenia dawka może być zwiększana (przezpodwajanie) do dawki podtrzymującej 20 mg lub 40 mg na dobę, zwykle podawanej jednorazowo lubw dwóch dawkach podzielonych. Zmiany dawkowania należy dokonywać w odstępachczterotygodniowych. Długotrwała kontrola ciśnienia tętniczego jest osiągana u większości pacjentówprzyjmujących jedną dawkę produktu leczniczego na dobę. U pacjentów stosowano maksymalnedawki chinaprylu do 80 mg na dobę.
Leczenie w skojarzeniu z lekami moczopędnymi:
1
U pacjentów, którzy kontynuują leczenia lekami moczopędnymi, początkowa dawka chinapryluwynosi 5 mg. Dawkę należy zwiększać (w sposób opisany powyżej) do osiągnięcia zadowalającejodpowiedzi klinicznej (patrz punkty 4.3, 4.4, 4.5 i 5.1).
Zastoinowa niewydolność serca
Chinapryl jest wskazany jako lek pomocniczy do stosowania w skojarzeniu z lekami moczopędnymii (lub) glikozydami naparstnicy. Zalecana dawka początkowa u chorych z niewydolnością sercawynosi 5 mg raz lub dwa razy na dobę. Po podaniu produktu Pulsaren pacjenta należy uważnieobserwować ze względu na możliwość wystąpienia objawów hipotonii. Jeśli dawka początkowa jestdobrze tolerowana, dawkę chinaprylu można zwiększać do osiągnięcia dawki skutecznej, wynoszącejzazwyczaj 10 mg do 40 mg na dobę, podawanej w dwóch dawkach podzielonych wraz z dotychczasstosowanymi lekami.
Zaburzenia czynności nerek
Właściwości farmakokinetyczne wskazują, że eliminacja chinaprylu zależy od wydolności nerek.Zalecana dawka początkowa chinaprylu u pacjentów z klirensem kreatyniny poniżej 30-60 ml/minwynosi 5 mg, u pacjentów z klirensem kreatyniny poniżej 30 ml/min wynosi 2,5 mg. Jeśli dawkapoczątkowa jest dobrze tolerowana, chinapryl można podawać od następnego dnia w schemaciedwóch dawek na dobę. Jeśli nie występują objawy niedociśnienia lub istotnego zaburzenia czynnościnerek, dawkę można zwiększać w odstępach tygodniowych, do czasu wystąpienia oczekiwanegoskutku leczenia.
Na podstawie danych klinicznych i farmakokinetycznych proponuje się następujące dawkowaniechinaprylu u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek:
Klirens kreatyniny (ml/min) Maksymalna zalecana dawka początkowa (mg) > 60 10 30 – 60 5 10 – 30 2,5
< 10 *
* w chwili obecnej brak jest wystarczających danych pozwalających na określenie zalecanej dawki chinaprylu u pacjentów hemodializowanych z powodu ciężkiej niewydolności nerek.
Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku
Profil skuteczności i bezpieczeństwa stosowania chinaprylu jest podobny do występującego u osóbmłodszych. Zalecaną dawką początkową chinaprylu u pacjentów w podeszłym wieku jest 10 mg razna dobę, dawka ta może być zwiększana, do osiągnięcia pożądanej reakcji klinicznej.
Stosowanie u dzieci
Dostępne dane zostały opisane w punktach 5.1 oraz 5.2, jednak brak zaleceń odnośnie dawkowania. Sposób podawania
Tabletki produktu Pulsaren stosuje się doustnie, jeden lub dwa razy na dobę, niezależnie od posiłków. Tabletki należy połykać, popijając wodą.
4.3. Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na chinapryl lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną
w punkcie 6.1.
Obrzęk naczynioruchowy w wywiadzie, związany z wcześniejszym stosowaniem innych inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE).
Dziedziczny lub idiopatyczny obrzęk naczynioruchowy. Drugi i trzeci trymestr ciąży (patrz punkty 4.4 i 4.6).
Jednoczesne stosowanie produktu leczniczego Pulsaren z produktami zawierającymi aliskiren jest przeciwwskazane u pacjentów z cukrzycą lub zaburzeniem czynności nerek (współczynnik filtracji kłębuszkowej, GFR<60 ml/min/1,73 m2) (patrz punkty 4.5 i 5.1).
2
4.4. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Produktu Pulsaren nie należy stosować u pacjentów ze zwężeniem aorty lub zwężeniem drogiodpływu z serca.
Objawowe niedociśnienie
Objawowe niedociśnienie było rzadko obserwowane u pacjentów z niepowikłanym nadciśnieniemtętniczym. U pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, stosujących chinapryl, prawdopodobieństwowystąpienia niedociśnienia jest większe, jeśli występuje u nich zmniejszona objętośćwewnątrznaczyniowa, np. na skutek: przyjmowania leków moczopędnych, stosowania diety z małąilością soli, dializoterapii, biegunki lub wymiotów albo ciężkiego nadciśnienia zależnego od reniny(patrz punkty 4.5 i 4.8).
Jeżeli wystąpi objawowe niedociśnienie, pacjenta należy ułożyć na plecach, a w razie potrzeby podaćsól fizjologiczną we wlewie dożylnym. Wystąpienie przejściowego niedociśnienia nie stanowiprzeciwwskazania do dalszego stosowania produktu, jednakże w takim przypadku należy rozważyćzastosowanie mniejszej dawki chinaprylu lub jednocześnie stosowanego leku moczopędnego.
U pacjentów z zastoinową niewydolnością serca, u których istnieje zwiększone ryzyko nadmiernegoobniżenia ciśnienia tętniczego, leczenie produktem Pulsaren należy rozpocząć od zalecanej dawki podścisłym nadzorem lekarza; pacjentów należy dokładnie kontrolować przez pierwsze 2 tygodnieleczenia i za każdym razem, gdy zwiększana jest dawka produktu.
Podobne środki ostrożności dotyczą pacjentów z chorobą niedokrwienną serca lub chorobą naczyńmózgowych, u których nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego może spowodować zawał mięśniasercowego lub incydent naczyniowo mózgowy.
Zaburzenia czynności nerek:
U pacjentów z niewydolnością nerek należy monitorować czynność nerek, jeśli jest to wskazane,natomiast w większości przypadków czynność nerek nie ulegnie zmianie lub ulega poprawie.
Okres półtrwania chinaprylatu (czynny metabolit chinaprylu) wydłuża się w miarę zmniejszania sięklirensu kreatyniny. Pacjenci z klirensem kreatyniny poniżej 60 ml/min wymagają zastosowanianiższej dawki początkowej chinaprylu (patrz punkt 4.2). U takich pacjentów dawkę należy zwiększaćw zależności od reakcji na leczenie oraz należy monitorować czynność nerek, chociaż wstępnebadania nie wskazują, że chinapryl powoduje dalsze pogorszenie czynności nerek.
W następstwie zahamowania układu renina-angiotensyna-aldosteron można spodziewać się zmianyczynności nerek u podatnych pacjentów. U pacjentów z ciężką niewydolnością serca, u którychczynność nerek zależy od aktywności układu renina-angiotensyna - aldosteron, leczenie chinaprylemmoże wiązać się z występowaniem skąpomoczu i (lub) narastającej azotemii oraz, rzadko, ostrejniewydolności nerek i (lub) zgonu.
W badaniach klinicznych z udziałem pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i jednostronnym lubobustronnym zwężeniem tętnicy nerkowej zaobserwowano zwiększenie stężenia mocznika we krwii kreatyniny w surowicy u niektórych pacjentów leczonych inhibitorami ACE. Zwiększenie stężeniabyło prawie zawsze odwracalne po zaprzestaniu leczenia inhibitorami ACE i (lub) lekamimoczopędnymi. U takich pacjentów należy monitorować czynność nerek przez pierwsze kilka tygodnileczenia.
U niektórych pacjentów z nadciśnieniem tętniczym lub niewydolnością serca, bez jawnej uprzedniejchoroby nerek, wystąpiło, zazwyczaj niewielkie i przemijające, zwiększenie (>1,25 górnej granicynormy) stężenia mocznika we krwi i kreatyniny w surowicy, zwłaszcza gdy chinapryl podawanojednocześnie z lekiem moczopędnym; zwiększenie stężenia obserwowano odpowiednio u 4% i 3%pacjentów stosujących monoterapię. Prawdopodobieństwo wystąpienia takich zaburzeń jest większeu pacjentów z istniejącymi uprzednio zaburzeniami czynności nerek. W takim przypadku koniecznemoże być zmniejszenie dawki lub zaprzestanie stosowania leków moczopędnych i (lub) chinaprylu.
3
Doświadczenie u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny <10 ml/min)jest niewystarczające. Nie zaleca się zatem stosowania produktu u tych pacjentów.
Obrzęk naczynioruchowy
Obrzęk naczynioruchowy może wystąpić u pacjentów przyjmujących inhibitory ACE. W raziewystąpienia takich objawów jak świst krtaniowy, obrzęk naczynioruchowy twarzy, obrzęk językai (lub) głośni, produkt należy natychmiast odstawić; pacjent powinien być leczony zgodniez obowiązującymi standardami terapeutycznymi i uważnie obserwowany do czasu ustąpienia obrzęku.W przypadku ograniczenia obrzęku do twarzy i ust, stan taki ustępuje zwykle bez leczenia, lekiprzeciwhistaminowe mogą pomóc w łagodzeniu objawów. Obrzęk naczynioruchowy dotyczący krtanimoże zakończyć się zgonem. W przypadku, gdy zajęcie języka, głośni czy krtani grozi niedrożnościądróg oddechowych, należy natychmiast wdrożyć postępowanie ratunkowe, w tym między innymipodanie podskórne 0,3 - 0,5 ml roztworu adrenaliny (epinefryny) 1:1000.
U pacjentów z obrzękiem naczynioruchowym w wywiadzie, który wystąpił bez związku zestosowaniem inhibitorów ACE, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia obrzęku naczynioruchowegopodczas przyjmowania inhibitorów ACE (patrz punkt 4.3).
Obrzęk naczynioruchowy jelit
U pacjentów leczonych inhibitorami ACE opisywano wystąpienie obrzęku naczynioruchowego jelit,którego objawem był ból brzucha (z nudnościami lub wymiotami albo bez). W niektórychprzypadkach u tych pacjentów nie opisywano wcześniej obrzęku naczynioruchowego w obrębietwarzy, a stężenia esterazy C1 w surowicy były prawidłowe. Obrzęk naczynioruchowy rozpoznawanoza pomocą takich metod diagnostycznych jak tomografia komputerowa jamy brzusznej lub badanieultrasonograficzne albo podczas zabiegu operacyjnego, a objawy kliniczne ustępowały po odstawieniuinhibitora ACE. Obrzęk naczynioruchowy jelit należy uwzględnić w diagnostyce różnicowej bólówbrzucha u pacjentów przyjmujących inhibitory ACE.
Różnice etniczne
U pacjentów rasy czarnej przyjmujących inhibitory ACE częściej opisywano występowanie obrzękunaczynioruchowego niż u pacjentów innych ras. Należy również zauważyć, że w kontrolowanychbadaniach klinicznych wpływ inhibitorów ACE na ciśnienie tętnicze okazał się mniejszy u pacjentówrasy czarnej niż u pacjentów innych ras.
Neutropenia/Agranulocytoza:
Stosowanie inhibitorów ACE rzadko wiązało się z wystąpieniem agranulocytozy i zahamowaniaczynności szpiku kostnego u pacjentów z niepowikłanym nadciśnieniem tętniczym, zaburzenia tejednak występowały częściej u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek, zwłaszcza, jeślitowarzyszyła mu kolagenoza.
Agranulocytozę rzadko opisywano podczas leczenia chinaprylem. Należy rozważyć kontrolowanieliczby krwinek białych, szczególnie u pacjentów z kolagenozą i (lub) zaburzeniami czynności nerek.
Odczulanie
U pacjentów przyjmujących inhibitory ACE, którzy poddawani byli odczulaniu jadem owadówbłonkoskrzydłych, występowały długotrwałe, zagrażające życiu reakcje rzekomoanafilaktyczne.Reakcji takich można było uniknąć czasowo odstawiając inhibitory ACE, nawracały one jednak wrazie przypadkowego ponownego podania produktu.
Hemodializa i afereza LDL
U pacjentów poddawanych hemodializoterapii z zastosowaniem błon poliakrylonitrylowych o dużejprzepuszczalności (”AN69”) i jednocześnie leczonych inhibitorami ACE występuje zwiększoneryzyko reakcji rzekomoanafilaktycznych. Dlatego należy unikać takiego skojarzenia, stosując innylek przeciwnadciśnieniowy lub błonę dializacyjną innego typu.
4
Podobne reakcje obserwowano u pacjentów poddawanych aferezie lipoprotein o małej gęstościz siarczanem dekstranu. W związku z tym, podczas stosowania inhibitorów ACE nie należy stosowaćpowyższej metody.
Zaburzenia czynności wątroby
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub postępującą chorobą wątroby należy zachowaćostrożność podczas jednoczesnego stosowania chinaprylu i leków moczopędnych, ponieważniewielkie zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej mogą doprowadzić do śpiączki wątrobowej.Przekształcenie chinaprylu w chinaprylat zależy od esterazy wątrobowej. Stężenie chinaprylatu upacjentów z marskością alkoholową wątroby jest zmniejszone z powodu zaburzeń deestryfikacjichinaprylu.
Kaszel
Informowano o występowaniu kaszlu w związku ze stosowaniem inhibitorów ACE. Jest to suchy,uporczywy kaszel, który ustępuje po zaprzestaniu leczenia. Kaszel wywołany inhibitorami ACEnależy wziąć pod uwagę podczas diagnostyki różnicowej kaszlu.
Zabieg chirurgiczny/znieczulenie:
U pacjentów poddawanych dużym zabiegom chirurgicznym lub znieczuleniu z użyciem lekówpowodujących niedociśnienie, chinapryl może blokować tworzenie angiotensyny II, wtórnedo kompensacyjnego wydzielania reniny. Jeśli wystąpi niedociśnienie spowodowane powyższymdziałaniem, można je skorygować zwiększając objętość płynów (patrz punkt 4.5).
Hiperkaliemia i leki moczopędne oszczędzające potas
U pacjentów przyjmujących chinapryl w monoterapii może wystąpić zwiększenie stężenia potasuw surowicy. Chinapryl podawany jednocześnie z tiazydowymi lekami moczopędnymi możezmniejszać hipokaliemię wywoływaną przez te leki. Ze względu na ryzyko znacznego zwiększeniastężenia potasu w surowicy należy zachować ostrożność podczas rozpoczynania takiego leczeniaskojarzonego i monitorować stężenie potasu w surowicy (patrz Objawowe niedociśnienie, powyżejoraz punkt 4.5).
Podwójna blokada układu renina-angiotensyna-aldosteron (RAA) (ang. Renin-Angiotensin-
Aldosterone-system, RAAS)
Istnieją dowody, jednoczesne stosowanie inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE) (ang.Angiotensin Converting Enzyme Inhibitors, ACEi), antagonistów receptora angiotensyny II (ang.Angiotensin Receptor Blockers, ARB) lub aliskirenu zwiększa ryzyko niedociśnienia, hiperkaliemiioraz zaburzenia czynności nerek (w tym ostrej niewydolności nerek). W związku z tym nie zaleca siępodwójnego blokowania układu RAA poprzez jednoczesne zastosowanie inhibitorów ACE,antagonistów receptora angiotensyny II lub aliskirenu (patrz punkty 4.5 i 5.1). Jeśli zastosowaniepodwójnej blokady układu RAA jest absolutnie konieczne, powinno być prowadzone wyłącznie podnadzorem specjalisty, a parametry życiowe pacjenta, takie jak: czynność nerek, stężenie elektrolitóworaz ciśnienie krwi powinny być ściśle monitorowane. U pacjentów z nefropatią cukrzycową nienależy stosować jednocześnie inhibitorów ACE oraz antagonistów receptora angiotensyny II.
Pacjenci z cukrzycą
Inhibitory ACE mogą zwiększać wrażliwość na insulinę co jest związane z występowaniemhipoglikemii u pacjentów z cukrzycą przyjmujących doustne leki przeciwcukrzycowe lub insulinę.Podczas pierwszych miesięcy leczenia inhibitorem ACE należy dokładnie monitorować glikemię(patrz punkt 4.5).
Ciąża
Nie należy rozpoczynać leczenia inhibitorami ACE podczas ciąży. Jeśli dalsza terapia inhibitoremACE nie jest konieczna, u pacjentek planujących ciążę leczenie powinno być zmienione naalternatywny lek przeciwnadciśnieniowy o potwierdzonym profilu bezpieczeństwa stosowaniaw ciąży. W przypadku rozpoznania ciąży, leczenie inhibitorami ACE należy niezwłocznie zakończyći jeśli to konieczne, zastosować inne leczenie (patrz punkty 4.3 i 4.6).
5
Informacje o substancjach pomocniczych
Produkt Pulsaren zawiera laktozę jednowodną, dlatego nie powinien być stosowany u pacjentówz rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złegowchłaniania glukozy-galaktozy.
4.5. Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Tetracyklina i inne produkty lecznicze wchodzące w interakcje z magnezem
Ponieważ w składzie produktu Pulsaren znajduje się węglan magnezu (jako substancja pomocnicza),wykazano, jednoczesne przyjmowanie tetracykliny i chinaprylu u zdrowych ochotników zmniejszawchłanianie tetracykliny o 28% - 37%. Należy uwzględnić interakcję w przypadku jednoczesnegostosowania tych produktów.
Leczenie skojarzone z lekami moczopędnymi
U pacjentów leczonych lekami moczopędnymi, szczególnie gdy leczenie to rozpoczęto niedawno,może występować nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego po rozpoczęciu leczenia chinaprylem.Działanie hipotensyjne pierwszej dawki chinaprylu może być zmniejszone poprzez odstawienie lekówmoczopędnych na kilka dni przed rozpoczęciem terapii. Jeśli nie można przerwać stosowania lekówmoczopędnych, należy podać mniejszą dawkę początkową chinaprylu. Pacjentów kontynuującychprzyjmowanie leków moczopędnych należy ściśle kontrolować, nie krócej niż przez 2 godziny, popodaniu dawki początkowej chinaprylu (patrz punkty 4.2 i 4.4).
Podwójna blokada układu renina-angiotensyna-aldosteron (RAA)
Dane badania klinicznego wykazały, że podwójna blokada układu renina-angiotensyna-aldosteron(RAA) w wyniku jednoczesnego zastosowania inhibitorów ACE, antagonistów receptoraangiotensyny II lub aliskirenu jest związana z większą częstością występowania zdarzeńniepożądanych, takich jak: niedociśnienie, hiperkaliemia oraz zaburzenia czynności nerek (w tymostra niewydolność nerek) w porównaniu z zastosowaniem leku z grupy antagonistów układu RAA wmonoterapii (patrz punkty 4.3, 4.4 i 5.1).
Leki zwiększające stężenie potasu w surowicy
Chinapryl, inhibitor enzymu konwertującego angiotensynę, może powodować zmniejszenie stężeniaaldosteronu, co z kolei może prowadzić do niewielkiego zwiększenia stężenia potasu w surowicy.Należy zachować ostrożność oraz monitorować stężenie potasu w surowicy w przypadkujednoczesnego stosowania chinaprylu z lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas (np.spironolaktonem, triamterem czy amilorydem), suplementami potasu lub zamiennikami soli kuchennejzawierającymi potas (patrz punkt 4.4).
Zabiegi chirurgiczne/znieczulenie
Chociaż brak danych wskazujących na interakcje pomiędzy chinaprylem a lekami znieczulającymiwywołującymi niedociśnienie, należy zachować ostrożność w przypadku poważnego zabieguchirurgicznego lub znieczulenia, ponieważ inhibitory ACE blokują tworzenie angiotensyny II wtórnedo kompensacyjnego wydzielania reniny. Może to prowadzić do niedociśnienia, które możnaskorygować zwiększając objętość płynów (patrz punkt 4.4).
Lit
U pacjentów leczonych jednocześnie litem i inhibitorem ACE zgłaszano zwiększenie stężenia lituw surowicy i objawy toksycznego działania litu, na skutek zwiększonego wydalania soduspowodowanego przez te produkty. Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowaniaproduktu Pulsaren i litu oraz monitorować stężenie litu w surowicy.
Jednoczesne stosowanie leków moczopędnych może dodatkowo zwiększać ryzyko wystąpieniatoksyczności litu.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
U niektórych pacjentów podanie NLPZ może osłabić przeciwnadciśnieniowe działanie inhibitorówACE. Dodatkowo, wykazano, że NLPZ oraz inhibitory ACE wywierają addytywne działanie
6
zwiększające stężenie potasu w surowicy, podczas gdy czynność nerek może zostać zaburzona. Objawy te na ogół odwracalne i występują szczególnie u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek.
Złoto
U pacjentów jednocześnie stosujących preparaty złota do wstrzykiwań (np. aurotiojabłczan sodu) orazinhibitory ACE rzadko obserwowano występowanie reakcji podobnych do objawów występujących popodaniu azotanów (zaczerwienienie twarzy, nudności, wymioty oraz niedociśnienie).
Allopurynol, leki cytostatyczne oraz immunosupresyjne, kortykosteriody podawane ogólnoustrojowo
lub prokainamid
Jednoczesne stosowanie z inhibitorami ACE może prowadzić do zwiększonego ryzyka wystąpienia leukopenii ( patrz punkt 4.4).
Alkohol, barbiturany, opioidy
Mogą nasilić niedociśnienie ortostatyczne.
Inne leki przeciwnadciśnieniowe:
Może wystąpić działanie addytywne lub wzmocnienie działania.
Inne produkty lecznicze
Jednoczesne stosowanie wielokrotnych dawek 10 mg atorwastatyny i 80 mg chinaprylu nie powodowało istotnych zmian właściwości farmakokinetycznych atorwastatyny w stanie stacjonarnym.
Leki zobojętniające
Mogą zmniejszyć biodostępność produktu Pulsaren.
Leki przeciwcukrzycowe (doustne leki hipoglikemizujące i insulina)
U pacjentów z cukrzycą inhibitory ACE mogą zwiększyć wrażliwość na insulinę, co jest związanez występowaniem hipoglikemii u pacjentów leczonych doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lubinsuliną. Należy monitorować glikemię.
4.6. Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża
Nie zaleca się stosowania inhibitorów ACE podczas pierwszego trymestru ciąży (patrz punkt 4.4).Stosowanie inhibitorów ACE podczas drugiego i trzeciego trymestru ciąży jest przeciwwskazane(patrz punkty 4.3 i 4.4).
Dane epidemiologiczne odnoszące się do ryzyka działania teratogennego w przypadku narażenia nainhibitory ACE w czasie pierwszego trymestru ciąży nie rozstrzygające; jednakże nie możnawykluczyć niewielkiego zwiększenia ryzyka. Jeśli dalsze stosowanie terapii inhibitorem ACE nie jestkonieczne, u pacjentek planujących ciążę należy zastosować alternatywny lek przeciwnadciśnieniowyo potwierdzonym profilu bezpieczeństwa stosowania w ciąży.
W przypadku rozpoznania ciąży, należy niezwłocznie przerwać stosowanie inhibitorów ACE i, jeśli tokonieczne, zastosować inny sposób leczenia.
Ekspozycja na terapię inhibitorem ACE w czasie drugiego i trzeciego trymestru ciąży może miećdziałanie fetotoksyczne (zmniejszenie czynności nerek, zmniejszenie ilości wód płodowych,opóźnienie kostnienia czaszki) oraz toksyczne dla noworodka (niewydolność nerek, niedociśnienietętnicze, hiperkaliemia) (Patrz punkt 5.3).
W przypadku wystąpienia ekspozycji na inhibitor ACE w czasie drugiego trymestru ciąży, zaleca sięwykonanie badania ultrasonograficznego nerek i czaszki płodu.
Niemowlęta, których matki przyjmowały inhibitory ACE, powinny być dokładnie obserwowane podkątem wystąpienia niedociśnienia (patrz punkty 4.3 i 4.4).
Karmienie piersią
7
Nieliczne dane farmakokinetyczne wykazały bardzo małe stężenia w ludzkim mleku (patrz punkt 5.2).Mimo stężenia te nie wydają się mieć znaczenia klinicznego, w okresie karmienia piersią nie zalecasię stosowania chinaprylu u wcześniaków i przez kilka tygodni po porodzie ze względu na potencjalneryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych i nerkowych oraz brak wystarczającychdoświadczeń klinicznych.
W przypadku starszych niemowląt, stosowanie chinaprylu podczas karmienia piersią należy rozważyćjeśli matka wymaga leczenia i dziecko jest obserwowane pod kątem wystąpienia działańniepożądanych.
4.7. Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn może być zaburzona, szczególnie na początku leczenia.
4.8. Działania niepożądane
Częstość występowania działań niepożądanych określono następująco: bardzo często (1/10);
często (1/100 do <1/10);
niezbyt często (1/1000 do <1/100); rzadko (1/10 000 do <1/1000);
bardzo rzadko (<1/10 000);
częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Do najczęstszych działań niepożądanych zaobserwowanych w badaniach klinicznych należały: bólgłowy (7,2%), zawroty głowy (5,5%), kaszel (3,9%), zmęczenie (3,5%), katar (3,2%), nudności i (lub)wymioty (2,8%) oraz bóle mięśni (2,2%).
Klasyfikacja układów i narządów Działania niepożądaneZaburzenia krwi i układu chłonnego
Częstość nieznana Neutropenia, agranulocytoza, niedokrwistość
hemolityczna, małopłytkowość Zaburzenia układu immunologicznego
Częstość nieznana Reakcje anafilaktyczne Zaburzenia metabolizmu i odżywiania
Często Hiperkaliemia Zaburzenia psychiczne
Często BezsennośćNiezbyt często Nerwowość, depresja, dezorientacjaZaburzenia układu nerwowego
Często Zawroty głowy, bóle głowy, parestezjaNiezbyt często Senność, przemijający atak niedokrwienny (TIA)Rzadko Zaburzenia równowagiCzęstość nieznana Omdlenie, incydent naczyniowo-mózgowyZaburzenia oka
Niezbyt często NiedowidzenieBardzo rzadko Niewyraźne widzenieZaburzenia ucha i błędnika
Niezbyt często Szum uszny, zawroty głowy pochodzenia błędnikowego
Zaburzenia serca
Niezbyt często Kołatanie serca, dławica piersiowa, tachykardia, zawał mięśnia sercowego
Zaburzenia naczyniowe
Często Niedociśnienie
Niezbyt często Rozszerzenie naczyń krwionośnych
8
Rzadko
Częstość nieznana
Zaburzenia układu oddechowego, klatki
piersiowej i śródpiersia
Często
Niezbyt często
Rzadko
Częstość nieznana
Omdlenia
Niedociśnienie ortostatyczne
Kaszel, zapalenie gardła, duszność, katar
Zapalenie zatok, zapalenie górnych dróg
oddechowych, zapalenie oskrzeli
Eozynofilowe zapalenie płuc
Skurcz oskrzeli
W pojedynczych przypadkach, obrzęk naczynioruchowy obejmujący górne drogi oddechowe powodował niedrożność dróg oddechowych zakończoną zgonem
Zaburzenia żołądka i jelit
Często Nudności, wymioty, biegunka, niestrawność, bóle
brzucha
Niezbyt często Suchość błony śluzowej ust lub gardła, wzdęciaRzadko Zaburzenia smaku, zaparcia, zapalenie językaBardzo rzadko Niedrożność jelit, obrzęk naczynioruchowy jelitCzęstość nieznana Zapalenie trzustki*
Zapalenie wątroby i dróg żółciowych
Częstość nieznana Żółtaczka, zapalenie wątroby Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
Niezbyt często Świąd, wysypka, zwiększona potliwość, obrzękRzadko naczynioruchowy Pokrzywka, rumień wielopostaciowy, pęcherzyca
Bardzo rzadko Wykwit łuszczycopodobnyCzęstość nieznana Zespół Stevensa- Johnsona, złuszczające zapalenie skóry, łysienie, martwica naskórka, nadwrażliwość
na światło.
Zmianom skórnym może towarzyszyć gorączka, ból mięśni oraz stawów (zapalenie stawów), zapalenie naczyń krwionośnych, zapalenie błon surowiczych i niektóre zmiany w wynikach badań laboratoryjnych (eozynofilia, leukocytoza i (lub) zwiększone miano przeciwciał przeciwjądrowych,zwiększone OB)
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej
Często Ból pleców, ból mięśni Zaburzenia nerek i dróg moczowych
Niezbyt często Zaburzenia czynności nerek, zapalenie dróg moczowych, białkomocz
Zaburzenia układu rozrodczego i piersi
Niezbyt często Impotencja Zaburzenia ogóle i stany w miejscu
podania
Często Ból w klatce piersiowej, zmęczenie, asteniaNiezbyt często Gorączka, obrzęk uogólniony, obrzęk obwodowyBadania diagnostyczne
Często Zwiększone stężenie kreatyniny w surowicy, zwiększone stężenie azotu mocznikowego we
krwi**
Częstość nieznana Zmniejszenie stężenia hemoglobiny, zmniejszenie
wartości hematokrytu
9
Zmniejszenie wartości hematokrytu i liczbybiałych krwinek jak również zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych i stężenia bilirubiny. U pacjentów z wrodzonym niedoborem G-6-PDH donoszono o pojedynczych przypadkach występowania niedokrwistości hemolitycznej
* Zapalenie trzustki odnotowano u pacjentów stosujących inhibitory ACE; w niektórych
przypadkach zakończone były zgonem
** Prawdopodobieństwo wystąpienia opisanych nasileń działań niepożądanych u pacjentów jednocześnie stosujących diuretyki i chinapryl jest większe u pacjentów stosujących monoterapię. Działania te zwykle ustępują wraz z czasem trwania terapii.
Podczas stosowania innych inhibitorów ACE zaobserwowano wystąpienie układowego zapalenianaczyń oraz ginekomastię; nie można jednak wykluczyć, że objawy te charakterystyczne w tejgrupie pacjentów.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działańniepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowaniaproduktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszaćwszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu MonitorowaniaNiepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
Al. Jerozolimskie 181C 02-222 Warszawa
Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309
Strona internetowa:
https://smz.ezdrowie.gov.pl
4.9. Przedawkowanie
Dawka doustna LD50 dla chinaprylu u myszy i szczurów wynosi 1440 do 4280 mg/kg mc.
Brak informacji dotyczącej leczenia przedawkowania chinaprylu. Brak danych dotyczącychprzedawkowania chinaprylu u ludzi. Najbardziej prawdopodobnymi objawami przedawkowaniabyłyby objawy związane z ciężkim niedociśnieniem, stan taki należy leczyć zwiększając objętośćpłynów we wlewie.
Leczenie jest objawowe i podtrzymujące, zgodnie z obowiązującymi standardami medycznymi.
Hemodializa i dializa otrzewnowa ma niewielki wpływ na eliminację chinaprylu i chinaprylatu.
5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE
Grupa farmakoterapeutyczna: inhibitory konwertazy angiotesynyKod ATC: C 09 AA 06
5.1. Właściwości farmakodynamiczne
Działanie farmakodynamiczne
Chlorowodorek chinaprylu jest solą chinaprylu, estrem etylowym niesulfhydrylowanego inhibitoraenzymu konwertującego angiotensynę (ACE) chinaprylatu.
Podanie od 10 mg do 40 mg chinaprylu u pacjentów z łagodnym do umiarkowanego nadciśnieniemtętniczym powoduje obniżenie ciśnienia mierzonego na siedząco i w pozycji stojącej przyminimalnym wpływie na częstość rytmu serca.
10
Działanie przeciwnadciśnieniowe po podaniu pojedynczej dawki rozpoczyna się po godzinie zmaksymalnym efektem osiąganym zwykle po dwóch do czterech godzin. Oczekiwane działanieprzeciwnadciśnieniowe w czasie długotrwałego stosowania u niektórych pacjentów może wystąpić pookoło 2 tygodniach leczenia. Podczas zastosowania zalecanych dawek działanieprzeciwnadciśnieniowe występuje całą dobę między kolejnymi dawkami, także w obserwacjidługotrwałej.
Badania hemodynamiczne u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym wykazały, że wywołane przezchinapryl obniżenie ciśnienia tętniczego wiąże się ze zmniejszeniem oporu obwodowego i oporunaczyniowego przepływu krwi przez nerki, przy niewielkim lub bez wpływu na częstość rytmu serca,wskaźnik sercowy, przepływ krwi przez nerki, wskaźnik przesączania kłębuszkowego i frakcjęprzesączania.
Jednoczesne stosowanie leków moczopędnych z grupy tiazydów i (lub) leków beta-adrenolitycznychnasila przeciwnadciśnieniowe działanie chinaprylu, bardziej obniżając ciśnienie krwi niż w przypadkupodawania leków osobno.
Podczas stosowania tych samych dawek dobowych efekt terapeutyczny wydaje się być taki sam upacjentów w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) i młodszych dorosłych; nie obserwuje się takżezwiększenia częstości występowania działań niepożądanych w tej grupie pacjentów.Stosowanie chinaprylu u pacjentów z niewydolnością serca powoduje zmniejszenie oporuobwodowego, średniego ciśnienia tętniczego, skurczowego i rozkurczowego ciśnienia tętniczego,ciśnienia zaklinowania w tętnicy płucnej i zwiększenie rzutu minutowego.
U 149 pacjentów po planowych operacjach wszczepienia pomostów aortalno-wieńcowych leczeniechinaprylem w dawce 40 mg na dobę zmniejszało częstość występowania epizodów niedokrwiennychw porównaniu z placebo w rocznym okresie obserwacji.
U pacjentów z chorobą niedokrwienną serca bez nadciśnienia tętniczego lub niewydolności serca,chinapryl poprawia czynność śródbłonka ocenianą w tętnicach wieńcowych i ramiennych.Chinapryl poprawia funkcję śródbłonka w mechanizmie zwiększania dostępności tlenku azotu.Dysfunkcja śródbłonka jest uważana za ważny czynnik w patomechanizmie choroby wieńcowej.
Mechanizm działania
Chinapryl jest szybko hydrolizowany do chinaprylatu (kwas chinaprylu, główny metabolit), który uludzi oraz w badaniach na zwierzętach działa jako silny inhibitor enzymu konwertującegoangiotensynę (ACE). Enzym konwertujący angiotensynę jest petydylową dipeptydazą, która katalizujekonwersję angiotensyny I do angiotensyny II, która ma silne właściwości obkurczające naczynia ibierze udział w kontroli napięcia naczyniowego działając przez różne mechanizmy, między innymipoprzez pobudzanie wydzielania aldosteronu przez korę nadnerczy. Sposób działania chinaprylu uludzi i zwierząt polega na hamowaniu aktywności krążącego i tkankowego enzymu konwertującegoangiotensynę, wpływając na zmniejszenie aktywności naczyniokurczącej i zmniejszenie wydzielaniaaldosteronu. Zahamowanie ujemnego wpływu zwrotnego angiotensyny II na wydzielanie reninyprowadzi do zwiększenia aktywności reninowej osocza (PRA).
Mimo, że podstawowy mechanizm działania przeciwnadciśnieniowego produktu leczniczego odbywasię przez układ renina-angiotensyna-aldosteron, chinapryl obniża ciśnienie tętnicze także u pacjentówz nadciśnieniem niskoreninowym. Monoterapia chinaprylem jest skuteczna w leczeniu nadciśnienia upacjentów wszystkich ras, efekt ten był jednak nieco mniejszy u pacjentów rasy czarnej (przeważniepacjenci z niskim stężeniem reniny) w porównaniu do pacjentów innych ras. Konwertazaangiotensyny (ACE) jest identyczna z kinazą typu II, enzymem rozkładającym bradykininę, silnympeptydem rozszerzającym naczynia; jednak nie wiadomo czy zwiększenie aktywności bradykininyodgrywa rolę w terapeutycznym wpływie chinaprylu.
Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania
W badaniach na zwierzętach działanie przeciwnadciśnieniowe chinaprylu było dłuższe od wpływuhamującego na krążący ACE, hamowanie tkankowego ACE natomiast ściśle korelowało z czasemobniżenia ciśnienia krwi.
Inhibitory ACE, w tym także chinapryl, mogą zwiększać wrażliwość na insulinę.
Dzieci i młodzież
W randomizowanym badaniu klinicznym, trwającym 8 tygodni (2 tygodnie z zastosowaniem podwójnie ślepej próby i 6 tygodni wydłużenia badania), w którym stosowano docelowe dawki
11
chinaprylu, wynoszące 2,5 mg, 5 mg, 10 mg i 20 mg, z udziałem 112 dzieci i młodzieży znadciśnieniem tętniczym lub wysokim prawidłowym ciśnieniem tętniczym, nie osiągniętopierwszorzędowego celu, którym było zmniejszenie ciśnienia rozkurczowego po 2 tygodniach.W przypadku ciśnienia skurczowego (drugorzędowy cel skuteczności) w 2. tygodniu stwierdzonostatystycznie znamienną, liniową zależność od dawki we wszystkich schematach leczenia,ze znamienną różnicą pomiędzy grupą otrzymującą chinapryl w dawce 20 mg raz na dobę i grupąotrzymującą placebo.
Nie badano długoterminowego wpływu chinaprylu na wzrost, dojrzewanie płciowe i ogólny rozwój.
Dwa duże randomizowane, kontrolowane badania kliniczne ONTARGET (ang. ONgoing TelmistartanAlone and in combination with Ramipril Global Endpoint Trial) i VA NEPHRON-D (ang. TheVeterans Affairs Nefropathy in Diabetes) badały jednoczesne zastosowanie inhibitora ACE zantagonistami receptora angiotensyny II.
Badanie ONTARGET było przeprowadzone z udziałem pacjentów z chorobami układusercowonaczyniowego, chorobami naczyń mózgowych w wywiadzie lub cukrzycą typu 2 ztowarzyszącymi, udowodnionymi uszkodzeniami narządów docelowych.
Badanie VA NEPHRON-D było przeprowadzone z udziałem pacjentów z cukrzycą typu 2 oraz znefropatią cukrzycową. Badania te wykazały brak istotnego korzystnego wpływu na parametrynerkowe i (lub) wyniki w zakresie chorobowości oraz śmiertelności sercowo-naczyniowej, podczasgdy zaobserwowano zwiększone ryzyko hiperkaliemii, ostrego uszkodzenia nerek i (lub)niedociśnienia, w porównaniu z monoterapią. Ze względu na podobieństwa w zakresie właściwościfarmakodynamicznych tych leków, przytoczone wyniki również mają znaczenie w przypadku innychinhibitorów ACE oraz antagonistów receptora angiotensyny II. Dlatego też u pacjentów z nefropatiącukrzycową nie należy jednocześnie stosować inhibitorów ACE oraz antagonistów receptoraangiotensyny II.
Badanie ALTITUDE (ang. Aliskiren Trial in Type 2 Diabetes Using Cardiovascular and RenalDisease Endpoints) było zaprojektowane w celu zbadania korzyści z dodania aliskirenu dostandardowego leczenia inhibitorem ACE lub antagonistą receptora angiotensyny II u pacjentów zcukrzycą typu 2 i przewlekłą chorobą nerek oraz/lub z chorobą układu sercowo-naczyniowego.Badanie zostało przedwcześnie przerwane z powodu zwiększonego ryzyka działań niepożądanych.Zgony sercowonaczyniowe i udary mózgu występowały częściej w grupie otrzymującej aliskiren wodniesieniu do grupy placebo. W grupie otrzymującej aliskiren odnotowano również częstszewystępowanie zdarzeń niepożądanych, w tym ciężkich zdarzeń niepożądanych (hiperkaliemia,niedociśnienie i niewydolność nerek) względem grupy placebo.
5.2. Właściwości farmakokinetyczne
Po podaniu doustnym maksymalne stężenie chinaprylu w surowicy występuje w ciągu godziny.Na podstawie wydzielania chinaprylu i jego metabolitów z moczem ustalono, że wchłanianie produktuleczniczego wynosi około 60%. Trzydzieści osiem procent chinaprylu podanego doustnie jestdostępne w organizmie jako chinaprylat. Czas półtrwania chinaprylu w osoczu wynosi około godziny.Maksymalne stężenia w surowicy chinaprylatu jest osiągane w około 2 godziny po doustnym podaniuchinaprylu. Chinaprylat jest wydalany głównie z moczem, a jego okres półtrwania wynosi około3 godzin. Około 97% chinaprylu i chinaprylatu krążących we krwi jest związane z białkami osocza.U pacjentów z niewydolnością nerek okres półtrwania chinaprylatu zwiększa się wraz zezmniejszeniem klirensu kreatyniny. Badanie przeprowadzone u pacjentów ze schyłkowąniewydolnością nerek poddawanych hemodializom lub ciągłej ambulatoryjnej dializie otrzewnowejwykazały, że zabiegi te mają niewielki wpływ na eliminację chinaprylu i chinaprylatu. Istniejezależność liniowa pomiędzy klirensem chinaprylatu i klirensem kreatyniny. Eliminacja chinaprylatujest także wydłużona u pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) i dobrze koreluje z czynnościąnerek tych pacjentów (patrz punkt 4.2). Badania na szczurach wykazały, że chinapryl i jego metabolitynie przenikają przez barierę krew-mózg.
Farmakokinetyka u pacjentów w podeszłym wieku:
12
U pacjentów starszych w porównaniu z młodszymi obserwowano większe wartości pola pod krzywą(AUC) oraz stężenia maksymalne chinaprylu; ma to jednak najprawdopodobniej związek raczejz zaburzeniem czynności nerek a nie z samym wiekiem. W kontrolowanych i niekontrolowanychbadaniach, w których pacjenci powyżej 65 lat stanowili 21% badanych nie obserwowano różnicyw skuteczności i bezpieczeństwie stosowania chinaprylu między starszymi i młodszymi pacjentami.Nie można jednak wykluczyć, że u niektórych pacjentów w podeszłym wieku chinapryl może działaćsilniej niż u pacjentów młodszych.
Farmakokinetyka u dzieci
Farmakokinetykę chinaprylu oznaczano w badaniu z zastosowaniem dawki pojedynczej (0,2 mg/kg)z udziałem 24 dzieci w wieku od 2,5 miesiąca do 6,8 roku oraz w badaniu z zastosowaniem dawkiwielokrotnej (0,016-0,468 mg/kg) z udziałem 38 dzieci w wieku 5-16 lat, o mc. średnio 66-98 kg.
Podobnie jak u dorosłych, chinapryl jest szybko konwertowany do chinaprylatu. Maksymalne stężeniachinaprylatu generalnie osiągane po 1- 2 godzinach od podania dawki i zmniejszają się ze średnimokresem półtrwania 2,3 godziny. U niemowląt i małych dzieci narażenie po podaniu dawkipojedynczej 0,2 mg/kg było porównywalne z obserwowanym u dorosłych po podaniu dawkipojedynczej 10 mg. W badaniu z zastosowaniem dawki wielokrotnej z udziałem dzieci w wiekuszkolnym i u młodzieży obserwowano, że wartości AUC i Cmax chinaprylatu zwiększały się liniowowraz ze zwiekszeniem dawki chinaprylu, w przeliczeniu na mg/kg.
Karmienie piersią
Po podaniu pojedynczej dawki 20 mg chinaprylu u sześciu kobiet karmiących piersią, stosunekstężenia chinaprylu w mleku względem osocza wynosił 0,12. Chinapryl nie był wykrywany w mlekupo 4 godzinach od przyjęcia dawki leku. Stężenie chinaprylatu w mleku było niewykrywalne(< 5 μg/L) we wszystkich punktach czasowych. Szacuje się, że niemowlę karmione piersią możeotrzymać około 1,6% dawki chinaprylu w przeliczeniu na masę ciała matki.
5.3. Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Chlorowodorek chinaprylu podawany w dawkach 75 do 100 mg/kg mc./dobę (odpowiednio 50 do 60razy większych od maksymalnych dawek stosowanych u ludzi) przez okres 104 tygodni, niewykazywał działania rakotwórczego u myszy lub szczurów. Chinapryl i chinaprylat nie wykazywaływłaściwości mutagennych w hodowlach bakteryjnych Ames poddawanych lub nie poddawanychaktywacji metabolicznej. Chinapryl nie wykazywał ponadto niekorzystnego działania w następującychbadaniach dotyczących genotoksyczności: badania in vitro dotyczące mutacji punktowych u ssaków,wymiana siostrzanych chromatyd w hodowli komórek ssaków, test mikrojąderek u myszy, abberacjechromosomalne w hodowli in vitro komórek płuc V79 i w badaniach cytogenetycznych in vivo naszpiku kostnym szczurów. Nie wykazano negatywnego wpływu na płodność i rozmnażanie uszczurów po podaniu dawek do 100 mg/kg mc./dobę (60 krotna dawka maksymalnej dawki dla ludzi).Nie obserwowano efektu fetotoksycznego ani teratogennego u szczurów po podaniu dawki do 300mg/kg mc./dobę (180 razy większa dawka od maksymalnej dawki u ludzi) mimo wystąpienia efektutoksycznego u matek przy dawce 150 mg/kg/d. Masa młodych szczurów, których matki otrzymywaływ późnym okresie ciąży oraz w czasie karmienia chinapryl w dawce 25 mg/kg mc./dobę lub większej,była zmniejszona. Chinapryl nie wykazywał działania teratogennego u królików; obserwowanojednak, podobnie jak w przypadku innych inhibitorów ACE toksyczność u matek oraz embriotoksyczność u niektórych królików podczas zastosowania tak małych dawek jak odpowiednio 0,5 mg/kg mc./dobę i 1 mg/kg mc./dobę.
13
6. DANE FARMACEUTYCZNE
6.1. Wykaz substancji pomocniczych
Laktoza jednowodnaMagnezu węglanKrospowidon HydroksypropylocelulozaHypromeloza Magnezu stearynian
Otoczka tabletki
Hypromeloza HydroksypropylocelulozaTalk
Tytanu dwutlenek (E 171)Makrogol 6000
6.2. Niezgodności farmaceutyczne
Nie dotyczy.
6.3. Okres ważności
2 lata
6.4. Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.
6.5. Rodzaj i zawartość opakowania
Blistry z folii Aluminium/Aluminium, w tekturowym pudełku.
Wielkość opakowania
30 tabletek powlekanych (3 blistry po 10 sztuk)
6.6. Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania
Bez specjalnych wymagań.
7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA
DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Biofarm Sp. z o.o.ul. Wałbrzyska 1360-198 Poznań
Tel.: +48 61 66 51 500
8. NUMERY POZWOLEŃ NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Pulsaren 20: pozwolenie nr 11657
14
9. DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 29 kwietnia 2004 Data ostatniego przedłużenia pozwolenia: 16 grudnia 2013
10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU
CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO
15